NAČÍTÁM... UPTIME: ...

Bude to hodně dlouho, co jsem sepsal nějakej ten řádek na svůj blog, holt jsem měl takovej blok. haHAA! Nicméně chytla mne zase psavá a řekl jsem si, že bych mohl sepsat něco o problematice backseatingu. Rozmohl se nám tu takový malý nešvar, obzvláště v poslední době a i můj moderátorskej team usoudil, že by nebylo špatné na toto téma něco napsat. Třeba si to někdo přečte, nebo to dokonce nasdílí ve své sociální bublině… nebo to bude přinejmenším sloužit jako takovej menší výcuc co to vlastně backseating je. S tím vším také trochu zabrousíme do spoilerů a určité toxicity nebo jednoduše řečeno drzosti a neomalenosti některých diváků zde na našem malém českém Twitchi. Společně se screenshotama. Yay, obrázky!

BACKCO? WTF??

Pojďme si to teda rozebrat… v prvé řadě, backseating tu byl vždy co pamatuju, v různých formách. Od toho víceméně i vznikl tento termín. Laicky řečeno je to takovej ten kámoš, starší brácha či rodič, kterej vám sedí za zadkem a neustále do vás cpe své rady co sebrat, jak střílet, kam jít, co se na vás chystá a defakto vám kazí požitek z hraní. Jdi támhle, támhle ne, teď musíš tohle, támhle máš zbraň, teď boss bude dělat tohle… znáte to. Určitě jste se s něčím podobným setkali a mohli jste být i ten co radí. Gratuluju!

Prvotní myšlenka dle mého není vůbec o tom, že rádce chce škodit, naopak. Já sám to vidím na sobě, když můj syn hraje třeba Diablo. Chci mu jednoduše pomoct, ulehčit mu s danou situací, činností, bossem… nebo převezmu kontrolu a názorně mu ukážu, jak se to má jakože dělat, že jo? Ty vole, ještě že tohle nefunguje online… na druhou stranu, by to mohla bejt dobrá prdel. No nic…
Bohužel spousta lidí zapomíná, že první průchod hrou, její neznalost a následné objevování a získávání toho „know-how“ je na hrách právě to úplně nejlepší, co jako hráč mohu zažívat. Nic není rutina, neustále objevujete nové věci, máte radost, když pokoříte nějakou pasáž či bosse, máte neskutečnou satisfakci z dohrání titulu, závěrečné titulky… a pocit prázdnoty… teda, pocit radosti jsem chtěl říct!

V rámci streamingu je toto opravdu problém, protože kazíte zážitek jak hráčovi, tak divákům. Řada diváků prochází hru zcela poprvé prostřednictvím streamera, část diváků má titul již projetý a chce vidět přirozený průběh hrou znovu a někteří se tím náramně baví, když vidí, jak se streamer trápí s těžší pasáží, bossem a čekají na moment, kdy vyhodí stůl z okna.
Zde je poté i aspekt toho, že kvůli spoilerům a radám, tak si řada diváků raději chat vypne, ať má skutečně před sebou jen danou hru a streamera. Což pro řadu z nás, kteří mají interakci s chatem a jakýs takýs komunitní cíl, velkej problém. Kvůli obavám, že tam zase nějakej radící Radek něco vyspoileruje, nemohu koukat do chatu, kecat s komunitou a celá ta sranda vezme za své…

Jak z toho ven? Řešení je poměrně jednoduché, ale přesto pro řadu lidí naprosto nepřekonatelné… čtěte pravidla, pozorujte jak se daná komunita či chat chová, sledujte tagy pod streamem či titulek a zeptejte se sami sebe, zda je položený dotaz skutečně nutný a hlavně chtěný. Určitě zde bude spoustu streamerů, kterým backseating nevadí či ho naopak i vyžadují, protože jim to pomůže se posunout dál. Nicméně musíte opravdu dát alespoň minutu dvě svého času ke zjištění pravidel chování. Já vím, je to něco nepředstavitelného a náročného, ale ty vole, je to fakt pár slov. Zvlášť, když pravidla chatu musíte potvrzovat. Ono to tam fakt není napsané jen pro prdel…

Další věcí s tím související je, že zbytečně proti sobě poté poštvete moderátorskej team, streamera či komunitu. Kvůli takové hovadině, která se vůbec nemusela stát. A vzhledem k tomu, že máme rok 2021 a se všemi se musí zacházet v rukavičkách a protože jsem speciální sněžná vločka, najednou máte odstranění zprávy. A to teda jako ne, že jo… cenzura jako, co si to dovoluje nějakej moderátor či co?! Co jsem provedl, a vůbec ona to je dokonce holka! No tak to už vůbec!
Občas mne opravdu překvapuje, co dokážou lidi v dnešní době napsat druhým kvůli nějaké banalitě, že mi někdo smazal zprávu v chatu nebo nedej bože hodil na 10 minut timeout. A tím se dostáváme k oblíbenému slovíčku… toxicita. Případně pro nás ostatní, co máme větší slovní zásobu, je krásné slovo drzost.

ALE MOJE SVOBODA PROJEVU !

Přátelé, vyrůstal jsem v devadesátkách a jakože dělali jsme fakt kokotiny, ale i přesto jsem tak nějak vždy cítil respekt k ostatním. Nedovolil jsem si vytáhnout silné vulgarismy vůči ostatním lidem, nikdy jsem nepřál něco špatného ostatním, smrt či nemoc a podobně. Možná za to mohla vařečka, otcův pásek či pravítko ve škole, ale to co občas vidím, co přichází moderátorům do zpráv, co musí číst v žádostech o odvolání svého banu, to je fakt hnus.
Nevím, kde se to v těch lidech bere, zda je to internetem, zdánlivou anonymitou, či jednoduše představa, že ten člověk na mě vlastně nemůže, ale přijde mi, že je to horší a horší. Stream dělám skoro šest let a nepamatuji si, že by v minulosti chodilo do zpráv fyzické vyhrožování, vulgarismy nejhrubšího zrna, nebo že by někomu někdo přál nemoc či smrt. Ale faktem je, že to vnímám i na sociálních sítích mezi lidmi. Polarizace společnosti je všudypřítomná, ale to je zase na jiné téma…

Bohužel s moderátory vidíme, že řadě situací lze poměrně jednoduše předejít. Řada incidentů vzniká pouze z důvodu neznalosti pravidel, které si každý streamer u sebe nastaví a moderátoři konají tak, jak jim bylo nařízeno a domluveno. U nás na channelu funguje tzv. princip tří akcí: Varování / Purge – Timeout – Ban. Je to poměrně jednoduchá forma, kdy člověk je upozorněn, že udělal něco, co není vhodné a co nechceme případně pokud se jedná o spoiler, tak je okamžitě smazán.

Zde nastává občas první incident s moderátory, kdy pokáraný člověk toto bere jako osobní útok, nějakou formu ponížení a nebere v potaz, že jednoduše udělal něco, co je proti nastavenému kodexu chování či pravidlům. Už toto je myšleno jako varovný signál a asi bych se teda měl mírnit či si zjistit o co jde. Jednoduchý dotaz do chatu, PMko moderátorům či přečtení pravidel v chatu či na Discordu by mělo sloužit k tomu, že se daná věc nebude opakovat.
Pokud člověk nepochopil, nechce pochopit nebo na to jednoduše sere a udělá vše znovu, nebo nedej bože se začne hádat s moderátorem, tak často přichází část dvě. Timeout.

Bohužel, někteří v tento moment stále nechápou, kde je problém a následně se spustí roztržka mezi jedincem a moderátorským týmem často v soukromých zprávách. Následně se celá diskuse přelije do ryze osobního charakteru, kdy už to lítá. Snažíme se s moderátory vždy vycházet vstříc, většinou opravdu stačí jen pokora, omluva a jede se dál. Prostě ten vzájemnej respekt, že jo. Moderátoři opravdu nemají v zájmu si vytvářet nepřátelé, rozšiřovat seznam zabanovaných diváků a debatovat o tom, zda trest je či není na místě. Nicméně drzost některých je opravdu neskutečná a občas samozřejmě i moderátorům ujedou nervy. Popravdě, já bych se na to dávno už bez prominutí vysral…

Pak tu máme hlupáky, kteří chtějí jednoduše dělat bordel nebo mají své chování úplně u prdele… zde se často princip 1-2-3 neuplatňuje a často přichází okamžitej ban. Člověk by si myslel, že to tímto skončí, ale opak je pravdou. Žádosti o unban či osobní vzkazy jsou na denním pořádku a občas dojdou tak daleko, že už jsou ve formě vyhrožování, které je mimochodem postihnutelné dle trestního zákoníku §353. A to je věc, co si spousta lidí neuvědomuje a myslí si, že přes monitor je vše bráno na lehkou váhu. Pak čumí jak péro z gauče, když jim zaklepe na dveře pán v uniformě.

Toto je věc, kterou určitě nevyřešíme. Nejsme naivní idioti kázající morálku a osvětu lidstvu, to vůbec ne. Nicméně bychom toto chování neměli tolerovat a mávnout nad tím rukou. Měli bychom toto nahlas pojmenovávat, neměli bychom si to nechávat pro sebe a trpět to jako streameři, moderátoři či diváci v PMkách. Protože se to opravdu netýká jen streamerů a jejich moderátorů. Je tu řada z vás, kterým přišlo do PM spousta urážek a nesmyslů… nevěřili byste, co udělá žebříček darovaných subů či Cheers. Dotazy proč sakra podporuješ tohoto a támhletoho jsou poměrně časté. Nebo třeba takovej charitativní stream, to je občas taky sranda…
Přijde mi to prostě lidsky ostudné a hloupé. Ptám se sám sebe jak s tím bojovat, zda jde nějakou formou toto postupně umírňovat alespoň na Twitchi a zda lze toto vůbec nějak vyčistit? Možná udělat nějakou nástěnku na webu, jakousi Zeď Ostudy a naférovku tam dávat screenshoty z PM, žádostí o unban a podobně, ať alespoň podobné individua ukázat ve světle, když chtěj mít tu pozornost? Možná by se projevil nějaký stud? Co třeba to dát dohromady s dalšími streamery? Hmmm… a mít to pod nějakým hashtegem, ať jedeme na vlně trendů?! #OSTUDA?! Hmm…

Ale abychom nekončili jen negativně a že je vlastně všechno špatně a co s tím… je zde řada lidí, kteří streamerskou tvorbu, práci moderátorů a určitou reputaci komunit oceňují a to bych chtěl vyzdvihnout. Menší kompliment, sem tam nějaké poděkování či jen jednoduché malé uznání je neskutečně motivující a věřte, že pomůže. Zvlášť v dnešní době, kdy vidíte převážně jen hnus, negativitu a skepsi na sociálních sítích, v komentářích a skoro si říkáte, zda je ten svět ještě v pořádku.

Naštěstí jsou tu tací, kteří vám připomenou, že ano. Ať již formou krátké zprávy, každodenní přítomností na streamu či společném hraní v komunitě, kterou jste pomohli vytvořit.

Díky KMNT !