NAČÍTÁM... UPTIME: ...

Toto téma jsem chtěl sepsat již dlouhou dobu, ale neměl jsem zatím příležitost, čas a hlavně platformu, kde to budu mít hezky vše popsané. S tímto blogem a přechodem na „plnočas“ (ať se neustále neopakuje to slovíčko full-time…) tyto problémy odpadají a já se tak mohu pustit do poměrně obsáhlého článku, který určitě nebude obsahovat vše a tím je F.A.Q. nebo-li tisíc a jeden dotaz, které se neustále opakují streamerům v chatu či jinde.
Zároveň bych chtěl trochu vyvrátit některé představy, které řada lidí o streamování má, případně je uvést na pravou míru. Celé téma bude rozděleno do několika článků, protože jsem fakt tajtrdlík a hodně píšu. Budu popisovat FAQ ke streamingu jako takovému, dotazy technického aspektu a na závěr dotazy či hlášky, který jsme slyšeli snad všichni tisíckrát. To si dáme hodně odlehčenou formou. Jdeme na to!

Proč bych měl koukat na nějakého blbečka, co hraje videohry?
Toto je dotaz, který zaznívá na sociálních sítích či od lidí, kteří streaming neznají či mají o celkové činnosti zkreslené představy. Nebo to jsou možná lidi, které vnitřně nasírá, že někdo hraje hry a má z toho finance. Popravdě je to pohled, který jsem měl i já sám cca před 4-5 lety, před mým streamingem a je to i přeneseně názor mého táty, cca dva roky zpět, kdy jsme se tak trochu na toto téma pohádali. Názor chápu a proto se snažím vždy lidem, kteří nejsou zainteresování trochu poodkrýt o čem streaming je. Není to jen o hraní videoher, je tam celá řada aspektů, na kterou jsem narážel i v dalším mém článku zde na blogu či na přednáškách.

Sociálně-komunitní faktor hraje velkou roli a je důvodem úspěchu podobných služeb jako je Twitch. Je to platforma, kde se shlukují podobně smýšlející lidé, s podobnými zájmy, koníčky i životními situacemi a to vše spojuje vášeň či zájem převážně o gaming. Baví nás videohry, baví nás být součástí nějaké komunity, být součástí něčeho víc, něčeho co může mít mnohem větší přesah než se na první pohled zdá. Baví nás styl humoru, baví nás sarkasmus, který je Twitchi vlastní. Až v momentě co proniknete trochu víc do streamingu a poznáte ten náboj, který dokáže streamer či Twitch Chat předat na ostatní, tak si tuto otázku nebudete vůbec klást, protože vám streaming jako novodobá zábava vlastně přijde vcelku přirozený…

Měli byste raději normálně makat! Co jste v životě dokázali?
Další dotaz s nádechem nostalgie a socialismu, kdy společnost byla polarizovaná na ty, co dělají tvrdou práci rukama a na ostatní, co sedí v kancelářích a pohodlných místečkách na úřadech. Ne opravdu, vždy když na toto narazím, tak mi přijde, že jsme se posunuli o tři čtyři dekády zpět v čase. Těžko říct, zda toto zaznívá převážně na sociálních sítích od starší generace, ale setkal jsem se s tím i u vrstevníků.
Naštěstí doba pokročila a dnes se živit dá lecčím, například i svým koníčkem, který milujete. Mnoho lidí má představu, že streaming či třeba digital art je jednoduchá věc. V našem případě přece jenom hrajeme hry, sem tam hodíme nějakou hlášku a otevřenou otázku do publika a prachy se sypou jedna báseň, nebo ne? Naneštěstí je celá tato činnost provázaná mnoha aspekty, které musíte ovládat a vhodně je nakombinovat dohromady, pokud to chcete dělat dlouhodobě.

Znalost hardware a software, jak funguje encoding, time management a disciplína či community management. Zde bych se chtěl na moment zastavit, protože právě community management je jedna z nejtěžších částí streamingu. Je to skoro až krizový management desítek až stovek lidí různých temperamentů a pohledů na svět, kteří se vzájemně chtějí povraždit kvůli malichernostem a uprostřed stojíte vy a snažíte se z toho všeho neposrat.
Dále komunikace a prezentační dovednosti, nějaká forma moderátorství, asertivita (ostatně drzost některých lidí nezná mezí, že jo Dando!), sociální sítě (oh boy…) případně základní znalost Photoshopu. Přiznám se, že streaming mě právě z tohoto důvodu baví, že to není jen o hraní her, ale o dalších aspektech, potkáváš se s dalšími lidmi, přibaluješ si na to další aktivity, prohlubuješ si znalosti a dovednosti… celej ten mix všeho narušuje zdánlivou monotónnost.

To jako musíš odvádět daně, jo? A „donejty“ ne, že jo? A to máš živnost?
Podobné dotazy zaznívají často od náctiletých, kteří odkrývají kouzlo dospělého života. Ano děti, streaming a veškeré příjmy z něho plynoucí podléhají dani z příjmu, včetně darů nebo-li „donejtů“. Ne, opravdu tam není výjimka. Ne, opravdu tam není částka do které se dar nedaní ať vám říkají ostatní něco jiného, není to standardní finanční dar co si dáte mezi sebou s bratrancem. Ale teď seriózně, pokud máte příjem ze streamingu dle zákona je povinnost tento příjem danit a je zcela irelevantní pokud to máte jako „vedlejšák“ či hlavní příjem. Co se týče darů, vztahuje se na ně daň z důvodu, že se jedná o dary ze závislé činnosti, která s darem souvisí. Sorry, kiddos!

Bezúplatné příjmy (dary) přijaté poplatníkem v souvislosti s výkonem závislé činnosti nebo s výkonem činnosti, ze které plynou příjmy ze samostatné činnosti, podléhají zdanění daní z příjmů dle § 6, resp. 7, ZDP. Jedná se o dary zaměstnavatele zaměstnanci a dary poskytnuté podnikateli v souvislosti s jeho činností, z níž plynou příjmy ze samostatné činnosti.

Falešníku! Děláš to jen pro peníze, ne pro zábavu!
Toto přesvědčení není samozřejmě jen doménou streamingu, ale celé řady činností od sportu až po gaming. Ale popravdě divíme se lidem, když dostávají každej den munici v podobně sellout praktik na YouTube či Twitchi? Svoji fázi, kdy mi toto bylo vytýkáno opravdu hodně jsem měl cca před rokem a doufám, že byla poslední. I když… technicky vzato od začátku letošního roku to dělám kvůli penězům, ale je to špatně? Peníze jsou nástroj, jak něco vytvářet, realizovat projekty co máte v hlavě a umožní vám dělat něco, čemu věříte a máte pro to vášeň, dlouhodobě.

Nicméně je to jen jeden z důvodu, proč já osobně dělám streaming, ale to jsem již popsal v Poděkování. Nicméně nemyslím si, že se dá dělat něco dlouhodobě a s láskou, pokud jsou v tom jenom peníze. Ostatně, je to vždy poznat pokud tomu tak skutečně je. Laciné gesta, falešné průpovídky, absence sebereflexe, známe to. Buďme rádi za ty, kteří to táhnou spíš srdcem a obsahem, než ty co chtěj něco či každého jen podojit pro svůj vlastní prospěch… máme takových lidí v životě dost.

Změnil jsi se…
Na závěr si musím utrousit český inside joke, který koluje už řadu let na Twitchi. Je to joke, že ano? Každopádně ano, změnil jsem se. Změna není nutně špatná. Pokud teda nejste osel a nezačnete prodávat svoji podobiznu za 1500,- fanouškům a účtovat si peníze za to, že s vámi člověk, který vám pomohl se stát mediálně známým, chce chvíli pokecat. Ach jo… já jen doufám, že za ty tři roky co streamuju, jsem se změnil k lepšímu. Ať již jako člověk, či jako streamer. Ostatně na své „kořeny“ rád vzpomínám a to je právě to, na co řada lidí nejspíš zapomíná…

bejkGG